Intrastat je systém sloužící ke shromažďování statistických údajů o pohybu zboží mezi členskými státy Evropské unie. Tento systém se zaměřuje na evidenci fyzického pohybu zboží přes hranice mezi státy EU. Cílem intrastatu je poskytnout statistické údaje, které pomáhají sledovat a analyzovat obchodní aktivity v rámci Evropské unie, což je nezbytné pro plánování hospodářské politiky.
Povinnost podávat intrastat mají všechny fyzické nebo právnické osoby registrované k DPH v České republice, pokud odesílají zboží do jiných členských států EU nebo přijímají zboží z těchto států a zároveň překročí limit 12 milionů Kč ročně, do výpočtu se zahrnuje přijetí i odeslání zboží. Pokud podnikatel překročí tyto limity, je povinen podávat hlášení o svých obchodních aktivitách v rámci EU právě prostřednictvím systému intrastat.
Do intrastatu patří zejména prodané zboží, nakoupené zboží, zboží dodávané zdarma, zboží, jež je předmětem reklamace, zboží na sklad, zboží jako součást služeb, přemísťující se majetek firmy apod. Naopak do intratatu se nezahrnuje zejména zboží na pomoc v nouzi, zboží podléhající imunitě, vratné obaly, exponáty, zatoulané zásilky, dodávka vzorků atd. Podkladem pro tvorbu výkazu by měly být faktury, smlouvy či dodací listy.
Hlášení se do intrastatu podává každý měsíc ke dni, který je pro každý měsíc vyhlášen. Podání se provádí elektronicky prostřednictvím aplikace Intrastat na portálu Celní správy České republiky. V intrastatu se vykazují údaje o přijetí a odeslání zboží v tzv. větě. Konkrétně se uvádí kód zboží podle kombinované nomenklatury (intrastat kód, též HS code), stát odeslání a stát určení, země původu zboží, hodnota zboží (včetně dopravy, balného, cla), jeho hmotnost (vlastní – bez obalů, netto – vč. obalů), kód transakce (např. 11 – přímý prodej, 21 – vrácené zboží, 22 – náhrada za vrácené zboží), dodací podmínky (doložky incoterms), druh dopravy, statistický znak a kód zvláštního druhu (např. MZ – malé zásilky, ZR – rozložené zásilky).
Všichni účastníci obchodu vyplňují intrastat stejně (zboží figuruje buď na straně vstupů či výstupů), měli by proto obsahovat stejné informace a jednotlivé položky zboží by se tak měly nacházet ve dvou hlášeních. Za chybně podané hlášení je možné dostat postih ve formě procentuální výše za nesprávnou částku. Přesto je možné intrastat opravit až do 30 dnů od podání. Zpětnou kontrolu řeší finanční úřad a celní správa, a to z důvodu, že při pohybu zboží přes hranice se účastníci obchodu mohou pokoušet o podvodné jednání. Data z intrastatu se porovnávají s přiznáním k DPH, se souhrnným hlášením. Přesto slouží intrastat spíše jako informativní dokument pro zpracování statistik.
Na rozdíl od intrastatu, který sleduje obchod v rámci EU, extrastat je obdobný systém zaměřený na sledování obchodu se zbožím mimo Evropskou unii. Sleduje pohyb zboží mezi členskými státy EU a třetími zeměmi. Intrastat musí podnikatelé podávat samostatně, ale data pro extrastat poskytují celní úřady automaticky na základě celních deklarací, které podnikatelé podávají při dovozu nebo vývozu zboží mimo EU.
Více se dozvíte v našich odborných kurzech, těšíme se na VÁS.
autor: Bc. Nela Peterková